< Powrót

Morska energetyka wiatrowa

Celem ARP S.A. jest wspieranie rozwoju branż przyszłości. Do takich branż należy morska energetyka wiatrowa (MEW).

Morska energetyka wiatrowa

Powołana przez ARP S.A. Grupa Przemysłowa Baltic ma za zadanie odbudować polski przemysł stoczniowy, będący elementem MEW. W skład Grupy Przemysłowej Baltic wchodzą Energomontaż Północ-Gdynia oraz Baltic Operator (obie spółki prowadzącą działalność w branży offshore). Ponadto w Grupie Kapitałowej ARP S.A. są także inne spółki, mające możliwości produkcyjnie w ramach MEW: m.in. Odlewnia Rafamet, Kuźnia Raciborska – mająca doświadczenie w produkcji odlewów z żeliw sferoidalnych.

Dogodne warunki naturalne Polski (mocny stabilny wiatr, relatywnie niewielka głębokość wody na znacznym obszarze wyłącznej strefy ekonomicznej) powodują, że kraj może szeroko rozwinąć morską energetykę wiatrową, ze względu na niskie koszty budowy i eksploatacji MEW. Realistyczny potencjał mocy w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej jest szacowany na 28 GW.

Chcemy, aby Polska stała się ważnym producentem wież wiatrowych na rynku międzynarodowym. Wejście na zagraniczne rynki i współpraca z międzynarodowymi koncernami pozwoli nie tylko pozyskać nowe zamówienia, ale też zdobyć najnowszą technologię, wykorzystaną być może w przyszłości w umacnianiu polskiego przemysłu.

Sposobem na wzmocnienie kompetencji w zakresie branży offshore jest również rozszerzenie oferty o usługi oparte na kooperacji z wybranymi dostawcami kluczowych technologii lub elementów MFW. W tym celu ARP S.A. zawarło porozumienia z dwoma ważnymi kontrahentami: General Electric oraz Siemens Gamesa Renewable Energy.

Fotolia_43226126_Subscription_Monthly_XL.jpg